niedziela, 9 września 2012

Tłuszcz


Tłuszcz
Państwo Polska
Województwo mazowieckie
Powiat wołomiński
Gmina Tłuszcz
gmina miejsko-wiejska
Burmistrz Paweł Bednarczyk
Powierzchnia 7,91[1] km²
Wysokość 110 m n.p.m.
Ludność (2008)
• liczba
• gęstość
7482[1]
946 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 29
Kod pocztowy 05-240
Tablice rejestracyjne WWL
Położenie na mapie Polski


Tłuszcz
52°26′N 21°27′E
TERC
(TERYT) 1142034114
Urząd miejski
ul. Warszawska 10
05-240 Tłuszcz
 Multimedia w Wikimedia Commons
 Hasło Tłuszcz w Wikisłowniku
Strona internetowa
Tłuszcz – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie wołomińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Tłuszcz. Tłuszcz uzyskał prawa miejskie w 1967 r. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. ostrołęckiego.
Przez miejscowość przepływa rzeka Cienka, dopływ Rządzy.
Według danych z 31 grudnia 2004 miasto miało 7213 mieszkańców.
Spis treści  [ukryj]
1 Demografia
2 Historia
2.1 XV-XVIII wiek
2.2 XIX-XXI wiek
3 Zabytki
4 Transport
5 Pomniki
6 Bibliografia
7 Przypisy
8 Linki zewnętrzne
Demografia[edytuj]


Historia[edytuj]



Tłuszcz, siedziba Urzędu Miasta i Gminy


Tłuszcz
XV-XVIII wiek[edytuj]
Tłuszcz jako wieś książęca został założony na prawie chełmińskim w roku 1447 przez Bolesława IV, księcia mazowieckiego. Po przyłączeniu Mazowsza do Korony w 1526 roku stał, się wsią królewską. Wieś należała wówczas do parafii Postoliska[2].
Proces zasiedlenia prawie bezludnego pogranicza ziemi warszawskiej i nurskiej rozwinął się dopiero w ciągu XV wieku. Powstało wówczas wiele miejscowości w najbliższych okolicach Wołomina. Przed 1442 powstała parafia Klembów, w 1445 – Poświętne, w 1455 pojawia się wzmianka o Kobyłce, zwanej wówczas Targową Wolą[3].
Najstarsze miejscowości w okolicy to Klembów, Jadów, Strachówka, Fiukały, Miąse, Postoliska. Rozwijała się tu gospodarka leśna (głównie bartnictwo), później rolnictwo. Podmokła i lesista okolica stanowiła własność drobnego rycerstwa mazowieckiego, które zainteresowane było trzebieniem lasów i rozwojem produkcji rolnej. Rodziło się zapotrzebowanie na osadników, którzy mogliby zagospodarować ten teren. Książęta mazowieccy stwarzali dogodne warunki osadnictwa. Stąd też liczne przywileje lokacyjne dla tutejszych wsi.
Po włączeniu Mazowsza do Korony (1526 a ostatecznie w 1528) Tłuszcz był nadal małą wioską, jakich było pełno w okolicy. Według lustracji z 1580 Tłuszcz był jedną z dwudziestu miejscowości w parafii Klembów[4].
Historycznie ziemie okoliczne wchodziły w obręb powiatu kamienieckiego[5], ziemi nurskiej[6], województwa mazowieckiego.
W XVII wieku okolica nadal była lesista, o czym świadczą nazwy najbliższych miejscowości: Kozły, Rysie, Wilczeniec, Jaźwie, Zalesie, Zakrzewie. Ziemie te były słabo zaludnione. Pod koniec XVI wieku mieszkało tu 5-10 osób na km², w kolejnych dziesiątkach lat stan ten jeszcze się zmniejszał[7].
W późniejszych wiekach na te tereny bardzo licznie przybywali osadnicy z innych regionów, a także z zagranicy: Żydzi i Niemcy. Źródłem, które ukazuje stosunki demograficzne na tym terenie są księgi parafialne dotyczące chrzcin (Libri baptisatorum), małżeństw (Libri matrimoniales) i śmierci (Libri mortorum) w parafiach Klembów i Postoliska[8]. W roku 1808 na podstawie Kodeksu Napoleona wprowadzone zostały na ziemiach Księstwa Warszawskiego świeckie urzędy stanu cywilnego, a obowiązek prowadzenia akt nałożono na proboszczów parafii katolickich.
XIX-XXI wiek[edytuj]
Po III rozbiorze Tłuszcz znalazł się pod zaborem austriackim. W latach 1809-1815 obszar wchodził w skład departamentu warszawskiego Księstwa Warszawskiego, a następnie w Królestwie Polskim w skład okręgu stanisławowskiego województwa warszawskiego, od roku 1837 w guberni warszawskiej, a od 1867 w skład powiatu radzymińskiego, w którym należąc go gminy Klembów, parafii Postoliska pozostawał do I wojny światowej.
Od 1916 Tłuszcz stał się siedzibą gminy, a od 1936 także parafii. W zakresie administracji kościelnej teren ten podlegał do 1818 diecezji płockiej, następnie diecezji[9] a później archidiecezji warszawskiej. Obecnie jest w diecezji warszawsko-praskiej.
Zabytki[edytuj]

- Kościół Przemienienia Pańskiego z 1932-1933
- Wieża ciśnień z XIX w.
Transport[edytuj]



Budynek dworcowy stacji Tłuszcz
Znaczący węzeł kolejowy. Od czasu otwarcia Kolei Warszawsko-Petersburskiej w 1862 r. aż do czasów współczesnych duża część mieszkańców Tłuszcza była zatrudniona w branży kolejowej. Obecnie kolej jako źródło utrzymania odgrywa coraz mniejszą rolę ze względu na postępującą redukcję połączeń.
Tłuszcz ma połączenia kolejowe w pięciu kierunkach:
Tłuszcz – Małkinia Górna – Białystok,
Tłuszcz – Wołomin – Warszawa Wschodnia/Warszawa Wileńska,
Tłuszcz – Wyszków – Ostrołęka,
Tłuszcz – Radzymin – Legionowo/Zegrze (kursuje tu pociąg "Zegrzyk" oraz pociągi towarowe).
Tłuszcz – Mińsk Mazowiecki – Pilawa (ruch towarowy)
Tłuszcz przecina droga wojewódzka nr 634 z Warszawy do Wólki Kozłowskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

+1