piątek, 7 września 2012

Wronki



Wronki

Herb Wronek Flaga Wronek
Państwo Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat szamotulski
Gmina Wronki
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie ok. 1279[1]
Burmistrz Mirosław Wieczór
Powierzchnia 5,81 km²
Ludność (2009)
• liczba
• gęstość
11 462
1973 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 67
Kod pocztowy 64-510
Tablice rejestracyjne PSZ
Położenie na mapie Polski


Wronki
52°42′N 16°23′E
TERC
(TERYT) 4303924084
Urząd miejski
ul. Ratuszowa 5
64-510 Wronki
 Multimedia w Wikimedia Commons
 Wronki w Wikicytatach
 Hasło Wronki w Wikisłowniku
Strona internetowa


Ratusz we Wronkach


Kościół klasztorny oo. Franciszkanów


Zakład Karny we Wronkach
Wronki – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wronki. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. pilskiego.
Według danych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 11 462 mieszkańców[2].
We Wronkach znajduje się największy w Polsce zakład karny.
Spis treści  [ukryj]
1 Położenie
2 Historia
3 Zabytki
4 Oświata
5 Kultura i imprezy cykliczne
6 Miasta partnerskie
7 Zobacz też
8 Przypisy
9 Linki zewnętrzne
Położenie[edytuj]

Wronki leżą w odległości 55 km od Poznania, przy północnej krawędzi Wysoczyzny Poznańskiej w zakolu doliny rzeki Warty, na skraju rozległych borów Puszczy Noteckiej, przy szlaku kolejowym Poznań – Szczecin. Teren miasta i gminy przedzielony jest rzeką Wartą. Na północ od rzeki rozciągają się wydmy śródlądowe, gęsto porośnięte sosnowymi borami.
Na terenie gminy jest 14 polodowcowych jezior. Zajmuje ona obszar 302,1 km² i liczy około 25 tys. mieszkańców. Samo miasto zamieszkuje blisko 12 tys., a jego powierzchnia wynosi 5,81 km². Gmina podzielona jest na 20 sołectw, są to: Nowa Wieś, Wróblewo, Jasionna, Marianowo, Samołęż, Kłodzisko, Stare Miasto, Popowo, Pakawie, Biezdrowo, Chojno, Głuchowo, Pożarowo, Wierzchocin, Lubowo, Ćmachowo, Obelzanki, Rzecin, Stróżki, Wartosław i Kunsinowo.
Historia[edytuj]

Już w czasach prehistorycznych, a dokładniej w środkowej epoce kamienia, mezolicie (8000-4800 p.n.e.), ludzie zamieszkiwali okolice Wronek. Dowodzą tego wykopaliska przeprowadzone na Borku, w czasie których w pobliżu lewego brzegu Warty znaleziono krzemienne grociki strzał do łuku.
Pierwszy zapis dotyczący Wronek pochodzi z 1251 i dotyczy prawdopodobnie miejscowego grodu. W 1279 książę Przemysł II ufundował we Wronkach klasztor Dominikanów, co wobec braku innych dokumentów uważane jest przez historyków za argument na dokonaną w tym okresie we Wronkach lokację miasta[3]. W 1348 we Wronkach król Polski Kazimierz Wielki spotkał się z margrabią brandenburskim – Ludwikiem Wittelsbachem.
W XIII i XIV wieku głównie dzięki atrakcyjnej lokalizacji (przy szlaku wodnym, jakim była Warta oraz szlaku drogowym: Poznań – Szczecin) nastąpił rozwój gospodarczy miasta. Dowodzi tego dokument z 1390, w którym wymienia się znajdującą się we Wronkach komorę celną, osiągającą dla miasta spore zyski.
Wronki stanowiły wówczas własność królewską, oddaną w dzierżawę rodom szlacheckim. Dopiero w 1515 miasto stało się własnością prywatną, należącą do bogatego i wpływowego rodu wielkopolskiego Górków. W 1592 r. Wronki zostały sprzedane rodzinie Czarnkowskich herbu Nałęcz. Kolejnymi właścicielami byli: Kostkowie (w XVII wieku), Łęccy, Koźmińscy (w XVIII wieku) i Dzieduszyccy (w XIX wieku). Ostatnimi właścicielami miasta byli Grabowscy.
W 1793 r. nastąpił II rozbiór Polski, w wyniku którego cała Wielkopolska, a więc również Wronki, znalazła się pod zaborem pruskim. Wielkopolanie na ponad sto lat stracili swobody obywatelskie oraz zostali poddani uciskowi i germanizacji ze strony zaborcy. Polacy zachowali swoją tożsamość narodową i zakładali różnego rodzaju organizacje, które pobudzały ich patriotyzm i poczucie polskości. Również we Wronkach miało miejsce to zjawisko. Powołano do życia takie organizacje jak: Towarzystwo Przemysłowe, Towarzystwo Czytelni Ludowych, towarzystwa sportowe – np. Wroniecki Klub Cyklistów „Sokół”. Także ożywiło swoją działalność liczące kilka wieków Bractwo Kurkowe. Olbrzymim sukcesem było powołanie w 1857 r. najstarszej w Polsce Ochotniczej Straży Pożarnej.
Od połowy XIX stulecia nastąpiło w mieście spore ożywienie gospodarcze. Przyczyniło się do tego zwłaszcza wybudowanie i uruchomienie w 1848 r. linii kolejowej Poznań – Szczecin. W 1894 r. powstało również jedno z największych w Polsce więzień, a w ślad za tym przyjechała do Wronek duża ilość niemieckich urzędników.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. mieszkańcy Wronek powoływali do życia zespoły muzyczne (szczególnie chóry), drużyny harcerskie i kluby sportowe. Także istniejący już od dawna „Sokół” i Bractwo Kurkowe wznowiły ożywioną działalność. Również pod względem gospodarczym Wronki odnosiły spore sukcesy. Największym wówczas pracodawcą była Fabryka Przetworów Kartoflanych. Do roku 2010 największym zakładem pracy we Wronkach, zatrudniającym około 2 tysiące osób, była szeroko znana w całej Polsce firma produkująca sprzęt AGD – Amica. W 2010 roku część firmy została kupiona przez firmę SAMSUNG, co bardzo wyraźny sposób przyczyniło się do rozwoju gospodarczego Wronek oraz północno-zachodniej części wielkopolski.
Zabytki[edytuj]

Kościół parafialny pw. św. Katarzyny w stylu gotyckim, wzniesiony pod koniec wieku XV wieku, ołtarz główny, rzeźbiony i malowany w 1954 r. zawiera w środku cenną rzeźbę Chrystusa Vir Dolorum z ok. XV wieku.
Kościół klasztorny oo. Franciszkanów z XVII w., wcześniej siedziba dominikanów
Oświata[edytuj]

Szkoły wyższe
Wyższe Seminarium Duchowne Braci Mniejszych Prowincji św. Franciszka z Asyżu
pw. Bł. Dunsa Szkota
Szkoły średnie
Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich
Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego
Gimnazja
Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta
Szkoły podstawowe i Przedszkola
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego
Przedszkole nr 1 „Bajkowy Świat”
Przedszkole nr 2
Prywatne Przedszkole „Cyrylek” im. Cyryla Sroczyńskiego
Kultura i imprezy cykliczne[edytuj]

Stałą corocznie odbywającą się imprezą w mieście są dni Wronek, rozpoczynające się w pierwszych dniach maja. Impreza co roku rozpoczyna się Biegami Ulicznymi o Puchar Burmistrza miasta. Kwiecień to okres w mieście kiedy odbywa się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Przełom sierpnia i września to okres koncertów muzyki organowej i kameralnej w kościele przyklasztornym oo. franciszkanów. Ostatni weekend września – Pożegnanie lata – festyn parafialny parafii pw. Św. U. Ledóchowskiej. Ponadto we Wronkach działa Wroniecki Ośrodek Kultury, którego celem jest prowadzenie działalności kulturalnej, upowszechnianie i ochrona kultury. W strukturach WOK-u działają:
Biblioteka Publiczna, przy ul.Szkolnej posiadająca 4 filie. Księgozbiór biblioteki zawiera 72.381 woluminów[4], posiada dostęp do internetu dla czytelników. Biblioteka prowadzi lekcje biblioteczne, organizuje konkursy plastyczne.
Muzeum Regionalne, przy ul.Szkolnej 2, powstałe z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej. Muzeum posiada stałe wystawy: historyczno-etnograficzną i archeologiczną.
Kręgielnia
Sala koncertowo-kinowa
Miasta partnerskie[edytuj]

Beverwijk (Holandia)
Landwarów (Litwa)
Plérin (Francja)
Konakli (Turcja)
Cookstown (Irlandia Północna)[5]
Zobacz też[edytuj]

Amica Wronki
Zakład Karny Wronki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

+1