piątek, 7 września 2012

Wolsztyn



Wolsztyn

Państwo Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat wolsztyński
Gmina Wolsztyn
gmina miejsko-wiejska
Burmistrz Andrzej Rogoziński
Powierzchnia 4,78 km²
Ludność (31.03.2011)
• liczba
• gęstość
13 723 ▼
2870,9 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 68
Kod pocztowy 64-200, 64-201
Tablice rejestracyjne PWL
Położenie na mapie Polski


Wolsztyn
52°07′N 16°07′E
TERC
(TERYT) 4303929034
Urząd miejski
Rynek 1
64-200 Wolsztyn
 Multimedia w Wikimedia Commons
 Hasło Wolsztyn w Wikisłowniku
Strona internetowa
Wolsztyn (niem. Wollstein) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wolsztyn, położony w zachodniej części województwa nad rzeką Dojcą, 72 km na południowy zachód od Poznania. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. zielonogórskiego.
Według danych spisu ludności z 31 marca 2011, miasto liczyło 13 723 mieszkańców.


Sieć dróg miasta Wolsztyn
Spis treści  [ukryj]
1 Historia
2 Dostępność komunikacyjna
3 Ludność
4 Gospodarka
5 Turystyka
6 Sport
7 Zabytki
8 Parowozownia
9 Instytucje oświatowe
10 Religia
11 Miasta partnerskie
12 Przypisy
13 Zobacz też
14 Linki zewnętrzne
Historia[edytuj]

Pierwsze ślady osadnictwa i działalności człowieka na terenie ziemi wolsztyńskiej pochodzą z okresu kultury wczesnołużyckiej, o czym świadczą znalezione tam naczynia gliniane. Pierwsze dokumenty mówiące o tym terenie pochodzą dopiero z połowy XII wieku, a na przełomie XIII i XIV w. powstało miasto Wolsztyn. Założyli je cystersi z pobliskiego klasztoru w Obrze.
Początki Wolsztyna związane są z handlem wełną, a także z produkcją sukna i sukiennictwem. W ciągu wieków nawiedzały miasto klęski żywiołowe – pożary i epidemie – z których najgroźniejsze wybuchły w latach: 1469, 1630, 1710 i 1810 r.
U schyłku XVIII wieku Wolsztyn liczył ponad półtora tysiąca mieszkańców. Wśród nich najwięcej było kupców, młynarzy, piwowarów i szewców. Pod koniec stulecia ten pomyślny dla miasta stan gospodarczy uległ zmianie. Rok 1793, a z nim II rozbiór Polski zmienił sytuację Wolsztyna. Miasto weszło w granice Królestwa Pruskiego. Oznaczało to oderwanie go od dotychczasowego zaplecza, jakim były dlań ziemie Rzeczypospolitej.
W II poł. XIX posiadające mieszany charakter etniczny miasto stało się areną nasilających się, urzędowych nacisków germanizacyjnych. Na skutek działalności Hakaty zmniejszył się stan posiadanej w rękach polskich ziemi.
W czasie powstania wielkopolskiego oddziały polskie przejęły kontrolę nad miastem 5 stycznia 1919.
Wybuch II wojny światowej rozpoczęty najazdem hitlerowskim na Polskę przyniósł Wolsztynowi niewolę i cierpienia podobnie jak reszcie kraju. Na terenie miasta znajdowały się obozy pracy i obozy jenieckie. Okupację niemiecką Wolsztyna zakończyło wkroczenie Armii Czerwonej w dniu 26 stycznia 1945.

Ta sekcja wymaga określenia jasnych kryteriów wyboru.
Kryteria powinny być poparte źródłami, nie mogą naruszać zasady neutralnego punktu widzenia, należy też unikać próżnych wyrażeń takich jak "znani", "najlepsi" itd. Kryteria możesz omówić w dyskusji artykułu.
Zobacz też: Zasady tworzenia list.
Z dziejami Wolsztyna związało swe życie trzech wybitnych ludzi.
Józef Hoene-Wroński, wybitny filozof i matematyk urodzony w Wolsztynie w 1776 r.
Robert Koch – wybitny uczony, lekarz, sławny "łowca mikrobów". W latach 1872-1880 jako skromny lekarz powiatowy w Wolsztynie dokonał swych pierwszych odkryć, wykrył zarazek wąglika, który dziesiątkował wówczas bydło. Później, znany już w medycynie i świecie nauki, pracując w Berlinie odkrył prątki gruźlicy.
Marcin Rożek – rzeźbiarz i malarz lat międzywojennych, profesor Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, powstaniec wielkopolski. Jedną z jego prac jest pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Znakomity artysta, którego większość dzieł zniszczyli hitlerowcy, został zamęczony w obozie w Oświęcimiu w 1944 r.
W Wolsztynie urodzili się także:
Jerzy Antkowiak, projektant mody, artysta, malarz
Andrzej Brachmański, były wiceminister spraw wewnętrznych
Cezary Julski, polski aktor
Hans Jürgen Kallmann, niemiecki malarz
Robert Kubaczyk, lekkoatleta - sprinter, reprezentant Polski
Hans von Kusserow, niemiecki tancerz, choreograf
Ingeborg von Kusserow, niemiecka aktorka
Stanisław Piosik, poseł na Sejm
Adam Skórnicki – IMP 2008 na żużlu
Dostępność komunikacyjna[edytuj]

Długość dróg powiatu wolsztyńskiego wynosi 650km. Główną arterią komunikacyjną powiatu wolsztyńskiego jest droga krajowa nr 32 przechodząca przez Wolsztyn, łącząca Poznań z Zieloną Górą. Poza tym ważnymi szlakami łączącymi Wolsztyn głównie z zachodnim obszarem Wielkopolski są drogi wojewódzkie: 303 (Wolsztyn-Babimost), 305 (Wolsztyn-Nowy Tomyśl) oraz 315 (Wolsztyn-Nowa Sól. Należy nadmienić, że dość dobrze rozwinięta jest komunikacja autobusowa. Głównym węzłem jest przystanek autobusowy w Wolsztynie. Liczba połączeń ogółem z Wolsztyna wynosi 96. Na terenie powiatu wolsztyńskiego swoje usługi świadczą: PKS w Nowej Soli, Zielonej Górze, Poznaniu i Żarach. Linie kolejowe zapewniają dobry dostęp komunikacyjny w układzie regionalnym dla Wolsztyna. Przez Wolsztyn prowadzi linia kolejowa z Poznania oraz z Leszna do Zbąszynka. Jeszcze kilkanaście lat temu miasto było znaczącym węzłem komunikacyjnym, gdyż zbiegało się tu aż 5 linii. Z biegiem lat zaczęto wycofywać z użytku kolejne połączenia, czego przykładem było w 1994 r. zaprzestanie kursów do Nowej Soli i Sulechowa.


Zasięg komunikacji samochodowej Wolsztyna


Ludność[edytuj]



Gospodarka[edytuj]

W Wolsztynie funkcjonuje od 2006 roku fabryka światowego koncernu Firestone – produkuje głównie na eksport amortyzatory do autobusów i ciężarówek, duży zakład przetwórczy owoców i warzyw, fabryka mebli, fabryka akcesoriów metalowych z głównym nastawieniem na eksport bardzo szerokiego asortymentu okuć, zamków, profili metalowych wykorzystywanych w przemyśle meblarskim i metalowym. W okolicach Wolsztyna działają firmy z branży spożywczej.
Bezrobocie w mieście szacowane jest w przedziale 3-4% i uważane za bezrobocie naturalne[potrzebne źródło].
Turystyka[edytuj]

Wokół Wolsztyna znajdują się atrakcyjne tereny turystyczne:
Jeziora Zbąszyńskie
Pszczewski Park Krajobrazowy
Przemęcki Park Krajobrazowy
Pojezierze Sławskie
Dolina Dojcy (Jezioro Wolsztyńskie i Berzyńskie)
Sport[edytuj]

Hala Sportowa "Świtezianka" była miejscem spotkań o charakterze międzynarodowym (m.in. eliminacje grupowe w hokeju halowym kobiet do Mistrzostw Świata w 2007 roku, mecze juniorów reprezentacji Polski i Egiptu w 2004 roku). W mieście odbyły się finały Mistrzostw Świata Women´s U19 WFC 2008. W 2007 roku (wiosną) odbyły się w Wolsztynie rozgrywki o Mistrzostwo Polski Juniorów w piłce ręcznej, w których drugie miejsce zajął zespół KPR Wolsztyniak. Od 2007 roku na jeziorze wolsztyńskim odbywają się corocznie zawody kajakarskie. W grudniu 2008 roku została oddana do użytku Miejska Pływalnia, na której to od 16 marca 2010 roku rozpoczęły się treningi klubu pływackiego - UKS "3 WODNIK Wolsztyn". Klub ten reprezentuje powiat wolsztyński m.in. na Grand Prix w Śremie, Mistrzostwach Wielkopolski LZS oraz w licznych zawodach rozgrywanych w Wielkopolsce i woj. lubuskim.
Klubami Wolsztyna są min.: Grom Wolsztyn, KPR Wolsztyniak i UMKS Zryw Wolsztyn[potrzebne źródło].MUKS Wolsztyn orazUKS "3 Wodnik"Wolsztyn.
Zabytki[edytuj]



Kościół farny


Hotel "Wolsztyn" w parku
Kościół parafialny pw. NMP Niepokalanie Poczętej, ul. Kościelna – najcenniejszy zabytek w mieście – późnobarokowy, powstał w II poł. XVIII w. Obecny kształt kościoła jest wynikiem remontów dokonanych w latach 1925 (zakrystia), 1987 (hełm wieży).
Klasztor pocysterski i opactwo oo. Cystersów w Obrze – założył je w 1231 r. Sędziwój - kantor katedry gnieźnieńskiej. Pierwsza świątynia przetrwała do XVI w. W 1596 r. poświęcenia nowego klasztoru i kościoła dokonał Jakub Brzeźnicki, biskup pomocniczy poznański. Obecny kościół pochodzi z XVII w. Jego gospodarzami od 1920 r. są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
Pałac i park, ul. M. Drzymały 12 – zabytkowy park nad Jeziorem Wolsztyńskim w stylu angielskim z rzadkimi gatunkami drzew (miłorząb dwuklapowy, dąb), w którym stoi pałac neoklasycystyczny z początku XX wieku. Obecnie znajduje się tu restauracja i hotel.
Izba pamięci Roberta Kocha, ul. Roberta Kocha 12 – budynek dawnego szpitala, w którym pracował Robert Koch, laureat Nagrody Nobla. Obecnie znajduje się tu muzeum dr Roberta Kocha.
Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, ul. Bohaterów Bielnika 26 – znajduje się tu kilka typowych dla tego regionu wiejskich zagród wraz z wyposażeniem wnętrz, m.in. karczma z 1706 r., stodoła zrębowa, stajnia z wozownią, studnia zrębowa, chałupa parobka, zrębowa chata, obora z wozownią oraz wiatrak "Koźlak" z 1603 r.
Muzeum Regionalne im. Marcina Rożka, ul. 5 Stycznia 34 – mieszkał tu znany rzeźbiarz i malarz Marcin Rożek. Jest on autorem m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie i Siewcy w Luboniu. W muzeum prezentowane są pamiątki po artyście oraz materiały dotyczące historii Wolsztyna i okolic. W ogrodzie zachowało się kilka rzeźb artysty.
Synagoga z 1842 r., spłonęła 30 grudnia 2009 r.
Parowozownia
Parowozownia[edytuj]



Parowozownia w Wolsztynie
Parowozownia Wolsztyn (ul. Fabryczna) – jest to jedyny w Europie obiekt, gdzie parowozy obsługują ruch planowy. Znajduje się tutaj ok. 30 sztuk tych pojazdów, m.in. unikalna lokomotywa Ok1, Ok22, oraz zabytkowe wagony. Najcenniejszym eksponatem jest parowóz Pm36, z 1937 r. wyprodukowany w fabryce w Chrzanowie, który potrafi osiągać szybkość do 130 km/h. Parowozy prowadzą codziennie planowe pociągi do Poznania, a czasami także składy retro i pociągi okolicznościowe. Każdego dnia dla zwiedzających pod parą jest przynajmniej jeden parowóz. Parowozownia jest dostępna dla turystów całorocznie. Co roku na przełomie kwietnia i maja ma miejsce "Parada Parowozów". Jubileuszową paradę w 2007 roku obejrzało ponad 20 tysięcy turystów[1].
Instytucje oświatowe[edytuj]

Szkoły:
Szkoła Podstawowa nr 1
Szkoła Podstawowa nr 3
Szkoła Podstawowa nr 5
Zespół Szkół Specjalnych w Wolsztynie
Gimnazjum nr 1
Gimnazjum nr 2, ul. Mickiewicza 4
Zespół Szkół Zawodowych im. Marcina Rożka
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych im. Marii Skłodowskiej-Curie*
Biblioteki:
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn
Biblioteka Pedagogiczna Poznań – oddział Wolsztyn
Religia[edytuj]



Sala Królestwa Świadków Jehowy we Wolsztynie
Kościół Rzymskokatolicki
Parafia św. Józefa Opiekuna Kościoła Świętego w Wolsztynie
Parafia Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie
Kościół Zielonoświątkowy
Zbór w Wolsztynie
Świadkowie Jehowy
Sala Królestwa Świadków Jehowy
Miasta partnerskie[edytuj]

Lübben (Spreewald) (Niemcy)
Domont (Francja)
Maasbree (Holandia)
Neunkirchen (Niemcy)
Bad Bevensen (Niemcy)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

+1