środa, 26 września 2012

Drezdenko


Drezdenko

Państwo Polska
Województwo lubuskie
Powiat strzelecko-drezdenecki
Gmina Drezdenko
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1317[1]
Burmistrz Maciej Pietruszak
Powierzchnia 10,72[2] km²
Ludność (2010)
• liczba
• gęstość
10 193
969 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 95
Kod pocztowy 66-530
Tablice rejestracyjne FSD
Położenie na mapie Polski


Drezdenko
52°50′N 15°50′E
TERC
(TERYT) 4081006024
 Multimedia w Wikimedia Commons
 Hasło Drezdenko w Wikisłowniku
Strona internetowa
Drezdenko (dawniej Drzeń, niem. Driesen) – miasto w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim. Leży na pograniczu Pojezierza Wielkopolskiego i Pomorskiego, nad Notecią, 40 km na wschód od Gorzowa Wielkopolskiego.
Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 10 193 mieszkańców[3].
Od czerwca 1946 znajdowało się ono w województwie poznańskim, zaś już od czerwca 1950 należało do województwa zielonogórskiego. Przez następne 24 lata, od czerwca 1975 do stycznia 1999 było częścią województwa gorzowskiego.
Spis treści  [ukryj]
1 Toponimia
2 Historia
3 Zabytki
4 Sport
5 Kultura
6 Edukacja
7 Współpraca międzynarodowa
8 Zobacz też
9 Przypisy
10 Linki zewnętrzne
Toponimia[edytuj]

W dokumentach historycznych można spotkać różne nazwy miejscowości, najczęściej są to "Drzeń" lub "Drżeń", ponadto pojawiają się "Drizina", "Drecen", "Driesen", "Dersen", "Droczen", "Dirzen", "Drezen", "Dirczen", "Drczen", "Drdzen". Najprawdopodobniej pochodzi ona od nazwy drzewa, leśnej miejscowości składającej się z drewnianych domów bądź też zbudowanej na palach. Kojarzy się też z rdzeniem drzewnym. Być może o przyjęciu tej nazwy przesądziło leśne i bagniste otoczenie grodu. Niektórzy polscy uczeni wywodzą tę nazwę od imienia "Drzesław", czyli dziarski, sławny. Obecna nazwa "Drezdenko" została utworzona od niemieckiej nazwy "Driesen"[4].
Na polskiej mapie wojskowej z 1935 r. oznaczając miasto podano polski egzonim Drezdenko[5].
Historia[edytuj]


Ta sekcja od 2010-03 wymaga uzupełnienia źródeł podanych informacji.
Informacje nieweryfikowalne mogą zostać zakwestionowane i usunięte.
Aby uczynić sekcję weryfikowalną, należy podać przypisy do materiałów opublikowanych w wiarygodnych źródłach.


Obelisk postawiony z okazji rocznicy nadania praw miejskich w Drezdenku
Historia Drezdenka sięga początków państwa polskiego. Drzeń, pełniący początkowo funkcję grodu granicznego, zyskał na znaczeniu za panowania Bolesława Krzywoustego i jego następców, o czym świadczy wyniesienie go do rangi kasztelanii. W okresie rozbicia dzielnicowego gród przechodził zmienne koleje losu. W roku 1252 wszedł w skład Wielkopolski. W 1266 wspólnie z Santokiem stał się celem najazdu rycerstwa brandenburskiego. W wyniku układu zawartego między Bolesławem Pobożnym i księciem Ottonem obydwa grody zostały spalone. W czasie toczonych pod koniec XIII w. walk z Brandenburgią Drzeń kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk. W 1272 roku wojska Bolesława Pobożnego pod dowództwem Przemysła II odbiły Drezdenko[6]. Po zamordowaniu w 1296 roku polskiego króla Przemysła II Drezdenko ponownie opanowali Brandenburczycy.[potrzebne źródło]
W roku 1317 ówczesny właściciel Drezdenka margrabia Waldemar sprzedał miasto wraz z okolicznymi włościami braciom Henrykowi i Burkhardowi von der Ost za cenę 2 000 marek brandenburskich w srebrze. W początkach XV w., w obliczu zawirowań politycznych w Marchii Brandenburskiej, czterej panowie von Osten (Dobrogost, Arnold, Holryk i Bartold), którzy posiadali oba grody z ramienia margrabiego, zdecydowali się na zbliżenie z Polską i w 1365 roku złożyli hołd lenny Kazimierzowi Wielkiemu dzięki czemu Królestwo Polskie odzyskało i Santok i Drezdenko. W 1402 roku Drezdenko wraz z innymi okolicznymi ziemiami zostały przez cesarza Zygmunta Luksemburskiego oddane w zastaw Zakonowi Krzyżackiemu, który uważał że ma dzięki temu prawa do Drezdenka, pomimo że było to lenno polskiego króla[7]. W 1404 roku w Drezdenku odbyło się spotkanie landwójta Nowej Marchii Roldwina Stahla z przedstawicielami Wielkopolski. W roku następnym Ulryk von Osten przekazał drezdenecki zamek Krzyżakom i najechał Wielkopolską. Król Władysław II Jagiełło wysłał swe wojska i zażądał od wielkiego mistrza pomocy przeciwko ich zbuntowanemu wasalowi, czego mistrz odmówił, uznając von Ostena za poddanego Zakonu – rozpoczął się tym samym spór kompetencyjny o Drezdenko. W 1408 roku dobra von Ostenów zostały wykupione przez Krzyżaków[8]. Osłabiony grunwaldzką porażką Zakon krzyżacki nie był w stanie utrzymać w należytym stanie miejskich murów obronnych, które uległy znacznym zniszczeniom. W tym samym okresie miasto spustoszył pożar. W 1455 roku Krzyżacy sprzedali Drezdenko Brandenburgii. W 1603 rozpoczęto budowę nowej twierdzy, opartej na planie pięcioramiennej gwiazdy, którą ukończono w 1605. W okresie wojny trzydziestoletniej miasto zostało w 1639 opanowane przez wojska szwedzkie i znajdowało się w ich władaniu przez kolejnych 10 lat.
W 1662 roku Drezdenko ponownie zostało dotknięte wielkim pożarem, który strawił je doszczętnie. Odbudowane Drezdenko w II poł. XVIII w. kilkakrotnie było zajmowane przez wojska rosyjskie i pruskie zmagające się w czasie wojny siedmioletniej.
Niespokojny dla miasta był także XIX wiek. W okresie wojen napoleońskich na krótko zajęły je wojska francuskie, które opuściły je w czasie odwrotu resztek Wielkiej Armii. W 1831 mieszkańcy byli świadkami przemarszu uchodzących do Francji uczestników powstania listopadowego. W 1855 w mieście wybuchła epidemia cholery. W 1871 roku Drezdenko weszło w skład zjednoczonych Niemiec.
W 1945 roku miasto zostało włączone do Polski. Jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec.
Miasto dwukrotnie uzyskało tytuł "Krajowego Mistrza Gospodarności" (1967 i 1976)[9].
Zabytki[edytuj]

Pałac późnobarokowy (1766) z parkiem; po 1945 opuszczony, od 1958 zaadaptowany na szkołę podstawową
Spichlerz szachulcowy (ok. 1640, pierwotnie arsenał), od 1985 muzeum
Kościół neogotycki pw. Przemienienia Pańskiego (1896-1902), do 1945 ewangelicki jest 27 najwyższym kościołem w Polsce. Jego wieża mierzy 78 metrów
Kościół neogotycki pw. Matki Bożej Różańcowej (poświęcony 26.10.1898)
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1914 w dzielnicy Nowe Drezdenko; wczesnomodernistyczny, do 1945 ewangelicki
Obwałowania ziemne twierdzy z XVIII w.
Apteka (1667)
Ratusz (1884) w stylu neorenesansu północnego
Zabudowa XVIII–XIX w., głównie eklektyczna, dwa równolegle położone rynki.
Sport[edytuj]

Od 1946 roku w Drezdenku funkcjonuje klub piłkarski Lubuszanin Drezdenko. Klub obecnie rozgrywa mecze na Stadionie im. Józefa Nojego w Drezdenku.
Kultura[edytuj]

Centrum Promocji Kultury
Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera
Edukacja[edytuj]

Publiczne Przedszkole
Przedszkole im. bł. Edmunda Bojanowskiego
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka
Gimnazjum nr 1 im. Józefa Nojiego
Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza (w jego skład wchodzą: Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Gimnazjum nr 2)
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Miasta partnerskie:
 Wörth
 Winsen[10]
Zobacz też[edytuj]

Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drezdenku
Kościół Przemienienia Pańskiego w Drezdenku
Parafia Przemienienia Pańskiego w Drezdenku
Cmentarz żydowski w Drezdenku
Gmina Nowe Drezdenko
Drezdenko (stacja kolejowa)
Nowe Drezdenko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

+1