poniedziałek, 17 września 2012

Okonek


Okonek

Państwo Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat złotowski
Gmina Okonek
gmina miejsko-wiejska
Założono XVI w.
Prawa miejskie 1754
Burmistrz Mieczysław Rapta
Powierzchnia 20,03 km²
Ludność (2009)
• liczba
• gęstość
3870
193 os./km²
Strefa numeracyjna
(+48) 67
Kod pocztowy 64-965
Tablice rejestracyjne PZL
Położenie na mapie Polski


Okonek
53°32′N 16°51′E
TERC
(TERYT) 4303831054
SIMC 0967044
Urząd miejski
ul. Niepodległości 53
64-965 Okonek
Strona internetowa
Okonek (niem. Ratzebuhr in Pommern) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie złotowskim, położone u stóp Góry Tecława, nad rzeką Czarną, dopływem Gwdy. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Okonek. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. pilskiego.
Według danych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 3870 mieszkańców[1].
Spis treści  [ukryj]
1 Położenie
2 Gospodarka
3 Kultura
4 Sport
5 Turystyka i zabytki
6 Współpraca międzynarodowa
7 Zobacz też
8 Przypisy
Położenie[edytuj]

Miasto i gmina Okonek leży w północnej części woj. wielkopolskiego w powiecie złotowskim. Przez teren gminy przepływa Gwda i Czarna. Okonek leży na trasie nr 11 relacji Bytom – Koszalin i linii kolejowej Piła Główna – Ustka, ze stacją Okonek. W bliskim sąsiedztwie okonka przebiega trasa nr. 22 relacji Elbląg – Gorzów Wielkopolski.
Gospodarka[edytuj]

Okonek jest lokalnym ośrodkiem usługowo-handlowym i niewielkim ośrodkiem przemysłowym. Największym zakładem jest Zakład Naprawczy Mechanizacji Rolnictwa posiadający 45 letnie doświadczenie w produkcji urządzeń do mechanizacji hodowli m.in. mieszalników pasz, rozdrabniaczy do zbóż, dmuchaw, kontenerów. Innymi większymi zakładami są Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Nadleśnictwo Okonek. W mieście istnieje poczta, posterunek policji, gimnazjum, przedszkole miejskie, wiele punktów usługowych, sklepów, apteka, ekspozytura PKO BP i filia spółdzielczego banku Ludowego w Złotowie.
Kultura[edytuj]

W Okonku istnieje Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury. W jego strukturach istnieje także Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna i jej filie w Lotyniu, Lędyczku, Pniewie. W mieście istnieje Kino "Włókniarz". Od kilku lat co roku w czerwcu odbywa się impreza pod nazwą Dni Okonka. W mieście wtedy mają miejsce liczne imprezy kulturalno – rozrywkowe dla mieszkańców miasta i gminy. W okresie wakacji Miasto Okonek organizuje liczne festyny podczas których wśród dzieci wybiera się "małą miss". Znaną imprezą jest także "Prewencja na wesoło" organizowana przez Komendę Powiatową Policji w Złotowie, Urząd Miasta i Gminy w Okonku oraz Miejsko–Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w której uczestniczą dzieci i młodzież ze szkół podstawowych.
Sport[edytuj]

Okonek może poszczycić się obecnością kilku klubów sportowych:
Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy "Włókniarz" – działają w nim cztery sekcje piłkarskie (trampkarze młodsi, trampkarze starsi, juniorzy, seniorzy)
Uczniowski Klub Biegacza "Maratończyk"
Uczniowski Klub Sportowy "Lider" w Okonku
Klub "Żacy" przy SP w Okonku
Miasto posiada rozbudowaną bazę sportową, istnieje Stadion Miejski, boisko sportowe "Orlik" oraz hala sportowa im. Jerzego Szmajdzińskiego, otwarta w 2010 roku. Cykliczna imprezą sportową w Okonku jest Półmaraton Lipcowy pod hasłem "Życie to ruch – ruch to życie" który organizują Urząd Miasta i Gminy oraz Uczniowski Klub Biegacza "Maratończyk".
Turystyka i zabytki[edytuj]

Okonek położony wśród lasów i jezior jest miastem, gdzie można wypocząć aktywnie. W okolicach miasta istnieją jeziora: Bąk, Leśne (uważane za najciekawsze na terenie gminy), Kacko, i Zimne. Większość jezior jest udostępniona dla wędkarzy. Dużą atrakcją jest też przepływająca przez teren gminy rzeka Gwda, która 3,5 km za miejscowością Podgaje tworzy Zbiornik Wodny Grudna. Z zabytków w mieście wyróżnić można:
Ratusz – obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy,
Kościół w Okonku (neogotycki wybudowany w 1854 r. pod niespotykanym wezwaniem Matki Bożej od Wykupu Niewolników),
Zabudowa ul. Niepodległości,
Wieża Tecława – stoi ona na szczycie Góry Tecława. Dawniej widokowa a obecnie obserwacyjna wieża została oddana do użytku w 1912 roku i poświęcona była Bismarckowi.
Współpraca międzynarodowa[edytuj]

Miasta i gminy partnerskie:  Stockelsdorf [2]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

+1